Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu popularnego leku o nazwie Corsib. Jest on wykorzystywany do leczenia nadciśnienia tętniczego, dławicy piersiowej, a także stabilnej przewlekłej niewydolności serca. Corsib zawiera substancję czynną bisoprolol, należącą do kategorii beta-blokerów. Jego działanie polega na blokadzie receptorów beta-adrenergicznych znajdujących się w sercu i innych tkankach takich jak naczynia krwionośne, płucach czy wątrobie. Cel leku to redukcja tętna serca, zmniejszenie siły jego pracowania i objętości wyrzutu krwi, a także obniżenie poziomu ciśnienia krwi.
W wyniku wydanej decyzji, o numerze 1/WC/ZW/2024, na celowniku znalazł się Corsib w formie tabletek o mocy 2,5 mg, produkowany przez czeską firmę Medreg s.r.o. Wycofano z aptek serię z oznaczeniem 7ME023A o dacie ważności do 31.03.2026, jak również zakazano wprowadzania do obrotu serii z numerami 7ME023A i P28033, które również miały ważność do końca marca 2026 roku. Przyczyną decyzji GIF była wada jakościowa wykryta w procesie produkcji tabletek Corsibu.
Informację o nieprawidłowościach przekazał pełnomocnik odpowiedzialnego producenta już 15 stycznia 2024 roku odnotowując, iż doszło do przegrzania substancji podczas tabletkowania. Badania stabilności przeprowadzone w warunkach przyspieszonych wykazały, że produkt odstaje od normy, co rodzi zaniepokojenie odnośnie efektywności i bezpieczeństwa preparatu.
Pacjenci, którzy niedawno nabędli lek Corsib, powinni zwrócić go do najbliższej apteki. Osoby regularnie przyjmujące ten lek, powinny skontaktować się ze swoim lekarzem celem dostosowania leczenia i dobrania alternatywnego preparatu. Chociaż wycofanie Corsibu z obrotu może wywołać niepokój wśród osób go używających, to ważne jest podkreślenie, że takie działanie GIF jest motywowane dbałością o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.
Źródło: zdrowie.interia.pl