Witamina C to popularny składnik wielu kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Nie bez powodu – ma bowiem wszechstronne działanie, dzięki czemu jest polecana do stosowania w przypadku wielu problemów dermatologicznych. Jak używać tego składnika, aby uzyskać najlepsze rezultaty oraz na co uważać podczas stosowania kosmetyków z witaminą C? Sprawdzamy.

Jak witamina C działa na naszą skórę?

Witamina C, inaczej kwas askorbinowy, to niezbędny dla organizmu składnik odżywczy, istotny dla naszego zdrowia – w tym zdrowia skóry. W roli silnego antyoksydantu, chroni komórki skóry przed działalnością tzw. wolnych rodników. Te, w postaci niestabilnych cząsteczek, prowadzą do uszkodzeń skóry na poziomie komórkowym.

Efektem jest przyspieszenie procesów starzenia oraz powstawanie niedoskonałości. Witamina C może temu zapobiec, ponieważ ma następujące działanie:

  • stymuluje syntezę kolagenu – białka niezbędnego do utrzymania odpowiedniego poziomu jędrności skóry, a więc pośrednio przyczynia się do opóźniania powstawania zmarszczek oraz zmniejszania widoczności istniejących,
  • hamuje wolne rodniki – przez co chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi czynnikami zewnętrznymi, jak np. zanieczyszczenia czy ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe,
  • rozjaśnia skórę i redukuje przebarwienia – systematycznie stosowana witamina C na twarz pozwala istotnie wyrównać koloryt skóry oraz rozjaśnić plamy pigmentacyjne powstałe w wyniku zmian hormonalnych, trądziku czy ekspozycji na promieniowanie UV,
  • wygładza cerę – regularne aplikowanie kosmetyków z witaminą C na skórę twarzy, prowadzi do poprawy ogólnej tekstury skóry w tym obszarze. Cera staje się wyraźnie gładsza i bardziej promienna,
  • łagodzi zaczerwienienia – a to za sprawą właściwości przeciwzapalnych i kojących,
  • wzmacnia płaszcz hydrolipidowy skóry – witamina C ma zdolność wzmacniania funkcji bariery ochronnej skóry poprzez zatrzymywanie wilgoci.

Aby jednak witamina C stosowana w kosmetykach była skuteczna, musi wykazywać się odpowiednią stabilnością i występować we właściwym stężeniu.

Nie każdy kosmetyk z witaminą C da pożądane efekty! Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zanim kupisz dany produkt, zwróć uwagę przede wszystkim na formę witaminy C, jaka jest zastosowana w kosmetyku. Od tego czynnika zależy skuteczność oraz bezpieczeństwo.

Najbardziej polecane są takie formy, jak kwas L-askorbinowy, askorbyl palmitat czy askorbyl fosforan sodu (dwa ostatnie są stabilniejsze i łagodniejsze od kwasu L-askorbinowego). Istotne jest ponadto stężenie witaminy C.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze stosowaniem kosmetyków zawierających tę substancję, wybierz produkty o niższych stężeniach (np. na poziomie 10%), stopniowo je zwiększając, jeżeli nie odczuwasz żadnych negatywnych skutków i skóra dobrze toleruje taką pielęgnację.

Wyższe stężenia na poziomie 15-20% dadzą bardziej spektakularne efekty w krótszym czasie, natomiast mogą również bardziej podrażniać skórę, dlatego należy stosować je bardzo rozważnie.

Warto również zwrócić uwagę na substancje dodatkowe, jakie występują w danym produkcie. Jeśli np. zależy nam na redukcji przebarwień czy działaniu przeciwstarzeniowym, warto wybrać serum z witaminą C oraz niacynamidem. Z kolei obecność kwasu hialuronowego zapewni odpowiednie nawilżenie.

Z czym nie powinnaś łączyć witaminy C zawartej w kosmetykach?

Witamina C może reagować z niektórymi substancjami zawartymi w innych kosmetykach. Nie jest wskazane jej używanie w przypadku jednoczesnego stosowania produktów z retinoidami, kwasami AHA czy BHA.

Warto również sprawdzić składy pozostałych kosmetyków, jakie występują w naszej rutynie pielęgnacyjnej, pod kątem zawartości witaminy C – aby nie zastosować zbyt wysokiej dawki na skórę. Może to doprowadzić do podrażnienia, pieczenia lub zaczerwienienia.

Artykuł partnera

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 0 Średnia: 0]