Komisja Europejska bada możliwe naruszenia przez TikTok przepisów określonych przez akt o usługach cyfrowych (DSA). W szczególności chodzi o kwestie związane z ochroną młodzieży, przejrzystością reklam, możliwością dostępu naukowców do danych oraz efektywnym zarządzaniem ryzykiem niebezpiecznych treści. Do tej pory trwało jedynie wstępne dochodzenie w tej kwestii.

Jeżeli okaże się, że TikTok nie przestrzegał zasad DSA, może zostać ukarany aż do 6% swoich globalnych obrotów.

Komisarz ds. rynku wewnętrznego UE, Thierry Breton, wyraził się na temat sytuacji: „Wszczynamy formalne postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, aby zapewnić podjęcie proporcjonalnych działań w celu ochrony dobrego samopoczucia fizycznego i emocjonalnego młodych Europejczyków. Nie możemy szczędzić wysiłków, aby chronić nasze dzieci”.

Ponieważ ochrona młodzieży jest głównym priorytetem DSA, TikTok jako platforma, która osiąga znaczną popularność wśród dzieci i młodzieży, ma kluczową rolę do odegrania. „Ochrona małoletnich jest głównym priorytetem w zakresie egzekwowania przepisów aktu o usługach cyfrowych. Jako platforma, która dociera do milionów dzieci i nastolatków, TikTok musi w pełni przestrzegać aktu o usługach cyfrowych i ma do odegrania szczególną rolę w ochronie małoletnich w internecie” — dodał Breton.

Reprezentanci TikToka już zajęli stanowisko wobec tych wydarzeń: „TikTok jest pionierem w tworzeniu funkcji i ustawień mających na celu ochronę i zapobieganie dostępowi do platformy osób poniżej 13. roku życia. Kontynuujemy współpracę z ekspertami i przedstawicielami branży, aby zapewnić bezpieczeństwo młodych ludzi na TikToku, i z niecierpliwością czekamy na możliwości szczegółowego wyjaśnienia podejmowanych przez nas działań przed Komisją”.

Źródło: businessinsider.com.pl

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 0 Średnia: 0]